SIK SORULAN SORULAR

  Ayurveda bir bilim dalı mıdır? yoksa spiritüel bir uygulama mıdır?
Ayurveda Hindistan'da doğmuş bir bilim dalıdır. Ama Ayurveda sadece insan fizyolojisi, anatomisi ve psikolojik yaşantısını tanımlarken, spiritüel yaşamın anahtarını da vermiştir.  
  Ayurveda nerede başladı ve yayıldı?
Ayurve'da 5000 yıl önce Hindistan'da Vedic kültür içinde doğmuş ve Veda'lar üzeriden günümüze kadar gelmiştir. Hindistan'dan Avrupa ve Amerika'ya yayılım göstermiştir. Şu anda Dünya'nın birçok ülkesinde doktorlar ve uzmanların yönettiği Ayurveda Merkezleri bulunmaktadır.
  Hindistan'da hala varlığını devam ettiriyor mu? Uygulamaları mevcut mu?
Hindistan'da okullarda, aile kültürlerinde ve günlük yaşamın içinde varlığını devam ettiriyor. Üniversitelerde Tıp bilimi olarak okutulmakta, hastenelerde ve merkezlerde tedavi uygulamaları devam etmektedir. 
  Ayurveda Nedir? 
Ayu: Hayat, Veda: Bilim köklerinden gelen Hayat bilimidir. Ayurveda, beden ve zihninizi dengeleyerek ruhunuzu dengeleyebileceğinizi bu dengelenme ile doğa ile uyum içinde yaşayabileceğinizi söyleyen ve buna uygun çözümler üreten yaşam sanatıdır. 
  Doğa ile uyumlanmak mümkün mü?
İnsanoğlunun doğasında beden enerjisini ve akışını doğa ile uyumlu hale getirmek, enerji tıkanıklıklarınızı açarak hayatın akışına uyum göstermek bulunmakta ve beden buna göre çalışmaktadır. Fakat şehir hayatı, doğal beslenmeden uzaklaşma, spor ve benzeri aktivitelerin hayatımızda yer almaması, teknoloji ve sosyal hayat değişiklikleri bedenimizin enerji akışında tıkanıklıklar ve zaman zaman da ters akışlar yaratmaktadır. Ayurveda bu enerji akışlarının beden üzerindeki etkilerini, düzeltilmesi için gerekli formülleri, doğadan alarak ortaya koymuş bir bilim dalı ve spiritüel yaşamın anahtarıdır. 
  Ayurveda doğa ile uyumlanmayı sadece beden terapi ile mi yapar?
Tabii ki hayır. Doğa ile uyumlanma Beslenme, Nefes, Yoga ve Beden Terapi ile birlikte bütün olarak ele alınmaktadır.  
  Ayurveda bu uyumlamayı sadece beden terapi ile mi yapar?
İnsanoğlunun doğasında beden enerjisini ve akışını doğa ile uyumlu hale getirmek, enerji tıkanıklıklarınızı açarak hayatın akışına uyum göstermek bulunmakta ve beden buna göre çalışmaktadır. Fakat şehir hayatı, doğal beslenmeden uzaklaşma, spor ve benzeri aktivitelerin hayatımızda yer almaması, teknoloji ve sosyal hayat değişiklikleri bedenimizin enerji akışında tıkanıklıklar ve zaman zaman da ters akışlar yaratmaktadır. Ayurveda bu enerji akışlarının beden üzerindeki etkilerini, düzeltilmesi için gerekli formülleri, doğadan alarak ortaya koymuş bir bilim dalı ve spiritüel yaşamın anahtarıdır. 
  Beden tipi testine nereden ulaşabilirim?
 
  Testi sürekli uygulamalıyım?
Fizyoloji, anatomi ve psikolojinizde farklılıklar hissediyorsanız ve bu değişiklikler uzun dönemli farklılıklar ise beden tipi testini uygulamanızı öneririz. Bunun dışında hayatınızda meydana gelen köklü değişiklikler doshanızı değiştirebileceği için bu dönemlerde beden tipi testini uygulamanız faydalı olacaktır.
  Yağların beden tipleri üzerindeki etkisi nedir?
Ayurveda beden tipi tanımlamarında insan bedenine faydalı gelen gıda, içecek, egzersiz, renkler, değerli taşlar, yağlar ve beden terapi gibi bir çok bilgiyi formüle etmiştir. Beden tipine uygun yağlarla yapılan beden terapilerde bedenin çok daha hızlı etki gösterdiği gözlemlenmektedir. Beden terapide doğal yağlar kullanılması, esans ve katkı içermemesi ana faktördür. 
  Ayurveda Beden Terapinin diğer beden terapilerden farkı nedir?
Ayurveda beden terapinin en büyük farkı beden tipine uygun yağ önermesidir. Bu yağlar beden tipine uygun olarak ısıtılmakta, soğutulmakta ve dinlendirilerek hazır hale getirilerek uygulanmaktadır. Bu nedenle beden terapi yapmadan önce danışanın beden tipini mutlaka öğrenmek, uygun yağlar ile öncesinden hazırlık yapmak önemlidir. 
  Bana daha fazla fayda sağlar mı?
Ayurveda beden terapi uygun olarak uygulandığı zaman fayda sağladığı kesindir. Ama herşeyin daha fazla fayda sağlaması tamamen sizin elinizdedir. 
  Sadece beden terapi doğa ile uyumlanmam mümkün müdür?
Tam olarak uyum sağlamak için hepsini bir arada yapmak ideal, sağlıklı ve dengeli olanıdır. Fakat hepsini bir arada gerçekleştiremesek bile bize uygun olanları, uygun koşullarda uygulamak da sağlıklı ve dengeli hayata geçmenin bir adımıdır. 
  • Instagram - Grey Circle
  • Facebook - Grey Circle
  • Google+ - Grey Circle
  • YouTube - Grey Circle
 
Bize Ulaşmak ve Bilgi Almak için: info@ayurvedabedenterapi.com
Randevu Almak için: rezervasyon@ayurvedabedenterapi.com
Copyright © 2017 Müge Murat