EVRENDE ve İNSAN BEDENİNDE BEŞ ELEMENT

İnsanın evren ile ilişkisinin temelinde, her ikisinide oluşturan beş element yatar; Boşluk, Hava, Ateş,
Su , Toprak. 
Evrendeki tüm maddelerin ve insanoğlunun temelinde bu 5 madde bulunmaktadır. 
Elementlerin hareket etmesi ya da birbirleri ile etkileşime girmesi sonucunda bir diğer element meydana gelmiştir. 
BOŞLUĞUN hareketi HAVAyı oluştururken, Havanın hareketi sürtünme yaratarak ısı meydana getirdi ve ATEŞi yarattı.  Ateş yoğunlaşarak SU biçimini aldı. SU ise katılaşarak TOPRAK şekline büründü.
 
5 element insan bedeninde farklı sistemler ve organlarda yer almaktadır. 

5 element 

Ses boşlukta yol alır ve boşluk olmadan ses olmaz. Duyu organı kulak, duyusu işitmedir. Bedenimizde ağız, burun, sinüs mide bağırsak sistemi, solunum sistemi, karın, boğaz, kılcal damarlar, lenfler, dokular ve hücrelerde  sindirim borusu ve akciğerlerimizde boşluk vardır. 

Duyu organı deri ve duyusu dokunmaktır. Bedende bağırsaklardaki gazlarda, akciğerdeki gaz alışverişinde, kas devinimlerinde, kalp atışı ve uzuvların hareketinde bulunur.

HAVA

Göz duyu organıdır ve duyusu görmektir. İnsan bedeninde ateşin kaynağı metabolizmadır. Bedende sindirim enzimleri, vücut ısısı düzenlemeleri ve nörotransmitterler biçiminde bulunur. 

ATEŞ

Duyu organı dil, duyusu tatmakdır. Eğer tükürüğümüz olmasaydı tad alamazdık ve aromaları tanıyamazdık. Vücudumuzun büyük bölümü sudur, dokuların, organların ve çeşitli beden sistemlerinin işlev görmesinde hayati rol oynar. Sindirim sıvılarının ve tükürük bezlerinin salgılarında, mukozalarda, plazma ve hücre plazmasında, kanın sıvı kısmında bulunur. 

SU

TOPRAK

BOŞLUK

Duyu organı burun ve duyusu koklamaktır. Bedende toprak elementi vücut kitlesinde bulunur. Kaslar, kemikler, kıkırdak, tırnaklar, kaslar, tendonlar, yağ dokuları, dişler ve saçlar.

  • Instagram - Grey Circle
  • Facebook - Grey Circle
  • Google+ - Grey Circle
  • YouTube - Grey Circle
 
Bize Ulaşmak ve Bilgi Almak için: info@ayurvedabedenterapi.com
Randevu Almak için: rezervasyon@ayurvedabedenterapi.com
Copyright © 2017 Müge Murat